Rozpoznať šikanu nebolo nikdy celkom jednoduché, pri kyberšikane narážame na tento problém dvojnásobne. A pritom môže mať oveľa závažnejšie dôsledky ako bežná šikana, takzvaná šikana tvárou tvár. Hlavným znakom šikany je opakované správanie, ktoré vedie k zámernému ublíženiu dotyčnej osobe.
Dňa 8. marca 2022 sa na našej škole uskutočnila beseda na tému šikana, kyberšikana. Žiakom na konkrétnych príkladoch vysvetlila tieto dva pojmy npor. Mgr. Mária Holotňáková. Besedy sa zúčastnili žiaci 2. stupňa. Žiaci sa mohli aktívne zapájať do besedy formou otázok. V posledných rokoch si agresori berú na pomoc veľmi silnú zbraň, s ktorou môžu dotyčnému urobiť zo života doslova peklo - internet. Prostredníctvom neho môžu byť svedkom ponižovania dotyčného tisíce ľudí, a to za relatívne krátky čas. Preto je veľmi dôležité, aby si deti vedeli včas uvedomiť, že niečo nie je v poriadku, že sú šikanovaní.Najlepším opatrením je - rovnako ako pri čomkoľvek - prevencia.
Ako spoznáte, kedy je načase uvažovať o možnosti, že sa dieťa stalo obeťou kyberšikany? Naznačiť vám to môžu niektoré varovné signály:
- dieťa prestalo používať počítač, už temer nechodí na internet, hoci ho v minulosti často navštevovalo,
- dieťa náhle ukončí prácu s počítačom,
- dieťa po odchode od počítača vyzerá rozrušené, nie je vo „svojej koži",
- premenlivé správanie,
- dieťa je sklesnuté. depresívne, plačlivé,
- nemá chuť do jedla, pripadne trpí nespavosťou,
- dieťa je nervózne pri čítaní SMS alebo e-mailov,
- somatické problémy, napríklad bolesti hlavy, brucha, točenie hlavy,
- nechuť chodiť do školy, vyhýbanie sa škole,
- zhoršenie prospechu.
Pripravili: Mgr. Katarína Petriková, Mgr. Mária Slavkovská