Viete čo je to canisterapia ?
Canisterapia je terapia za pomoci psov. U detí pes uspokojuje ich citové potreby, umožňuje rozvinúť potrebu telesného kontaktu a nežnosti prostredníctvom hier, maznania a hladenia. Rozvíja detskú fantáziu. Keďže pes nie je „dospelý“, funguje akoby bol „súrodenec“, teda niekto, kto je schopný porozumieť dieťaťu. Tým prispieva k psychickej rovnováhe detí a napomáha pri riešení konfliktov. Ďalšou oblasťou canisterapie je tzv. edukácia prostredníctvom psov. V neposlednom rade: hormóny šťastia, ktoré sa vďaka kontaktu so psíkom produkujú, sú tou najväčšou odmenou pre psíka, aj psovoda.
Ľudia od nepamäti vytvárali blízkosť a priateľstvo so zvieratami a nie nadarmo sa hovorí, že pes je najlepším priateľom človeka. „Pes neposudzuje iných podľa farby pleti či triednej príslušnosti, ale podľa toho, akí sú vnútri. Psovi je jedno, či ste bohatí alebo chudobní, vzdelaní alebo nevzdelaní, múdri alebo hlúpi.
Dajte mu svoje srdce a on Vám dá svoje.”
Vďaka terapeutke Mgr. Petre Štramovej si deti mohli vyskúšať účinky canisterapie s Feou. Psík prešiel špeciálnym výcvikom, bol veľmi priateľský a prejavoval radosť z ľudského kontaktu. Reakcia detí bola veľmi pozitívna, tešili sa z jej hladkania a spoločných aktivít a hier. Každá pozitívna skúsenosť, ktorú deti majú v rámci svojich negatívnych zážitkov z minulosti im pomáha v ich spracovávaní a nadobúdania pocitu, že svet okolo nich môže byť bezpečným miestom plným prijatia a ľudskosti.
Po úvodnom radostnom zoznámení detí so psíkom sme rozprávali o tom ako je dôležité pre našu Zem, aby sme ju neznečisťovali a odpad hádzali do košov na ďalšiu recykláciu. Žiaci pracovali v skupinách a menovali rôzne druhy odpadov, ktoré mali na kartičkách. Triedili ich do mini odpadkových košov podľa farby. Za každé správne zatriedenie odpadu mohli ukryť psíkovi granulku do rôznych úkrytov. Keď skupiny ukončili svoju úlohu a Fea našla všetky ukryté granulky, pustili sme sa do ďalšej zaujímavej činnosti. Pripravili sme si krabicu, z ktorej sme vyhotovili odpadkový kôš pre psíkov. Povedali sme si niekoľko informácií o tom, prečo je dôležité zbierať psie výkaly, ako také odpadkové koše vyzerajú, čo je na nich nakreslené a akú majú farbu.
Deti s Feou pekne spolupracovali a rešpektovali jej potreby. Veľmi sa im páčilo kŕmenie s lyžičkami a súťaženie pri triedení granúl podľa veľkosti. Za odmenu víťazná skupina nakŕmila psíka a dala mu vodu.
Na záver sme ešte mali možnosť vidieť ukážku z výcviku obrany psa. Obrana je kynologický pojem, ktorým sa označuje výcvik psov pre športovú a služobnú (policajnú, vojenskú) kynológiu. Obrana sa cvičí prevažne so psami tzv. služobných plemien, ale v športovej kynológii sa používajú aj iné plemená. V tejto disciplíne ide o cviky, pri ktorých sa využíva ostražitosť, tvrdosť, odolnosť, nebojácnosť, ale aj ovládateľnosť psa.
Cieľom výcviku obrany je naučiť psa na povel chrániť psovoda, majiteľa tým, že útočníka zastraší alebo jediným záhryzom zastaví.
Canisterapia a ukážka z výcviku obrany bola pre deti veľkým zážitkom !
Ďakujeme psíkom, terapeutke, psovodovi a tešíme sa na ďalšie stretnutie !
Pripravila: Mgr. Antónia Rovderová